Przedsiębiorczość

kobieta niezalezna
Kierunek przedsiębiorczość

Kobiety przedsiębiorcze

Dziś wracamy z optymistyczną nowiną na temat kobiet przedsiębiorczych.
Wczoraj w Warszawie odbyła się konferencja "Polka przedsiębiorcza. Siła kobiet w polskiej gospodarce". Wzięła w niej udział m.in. Pani Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska - Kasprzak.  







Jak wynika z raportu PARP, badania nad przedsiębiorczością kobiet: 
  • Przedsiębiorczość kobiet w Polsce jest na 9 miejscu w Unii Europejskiej,
  • Udział przedsiębiorstw prowadzonych przez kobiety, w całkowitej liczbie przedsiębiorstw, wynosi 33,4%
  • Co trzecia firma w Polsce została założona i jest prowadzona przez kobietę,
  • 126 mln kobiet w 67 krajach rozpoczyna prowadzenie własnej działalności.
Są to bardzo optymistyczne dane. Kobieta podobnie jak mężczyzna staje przed trudnym zadaniem, jakim jest założenie własnego biznesu i jego utrzymanie. Własna firma daje wiele satysfakcji, dodatkowym atutem jest to, że UE pomaga w dofinansowaniu na rozpoczęcie biznesu lub na rozkręcenie już działającego. 
Co może świadczyć o powodzeniu w prowadzeniu własnego interesu? Pomysł, kapitał a może przedsiębiorczość... Myślę, że wszystkie te czynniki wpływają na powodzenie przedsięwzięcia. Ważna jest także cierpliwość. Z zainwestowanych pieniędzy zwrot z inwestycji nie koniecznie może się opłacić. Jednak grunt to wiara we własne siły a cierpliwość zostanie nagrodzona.

Pierwsze kroki we własnym biznesie


  • Na początek potrzebny jest pomysł. Najlepiej zająć się tym, w czym czujesz się najlepiej, znasz się na tym, posiadasz wiedzę i doświadczenie zawodowe. 
  • Następnie należy pomyśleć o grupie docelowej, czyli do kogo kierowana jest oferta, ile osób potrzebuje danego produktu lub usługi. 
  • Kolejnym krokiem jest zorientowanie się co oferuje konkurencja i czym ja mogę się wyróżnić, co mogę dać, czego inna firma nie ma.
  • Finansowanie, czyli skąd wezmę środki na start i na ile to starczy.
  • Spotkania biznesowe, wymiana doświadczeń, pomysłów, poznanie nowych ludzi. Na spotkaniach możemy poznać wielu ludzi, którzy w przyszłości mogą być naszymi partnerami w biznesie.
  • Plan B, czyli co zrobić jeśli pierwsza obrana strategia nie przyniesie zysków.
To tylko niektóre kroki, które należy przemyśleć. Jednak warto chwilę dłużej się nad tym zastanowić, myślenie nic nie kosztuje a może sprawić, że nagle wpadniemy na genialne rozwiązanie, które może zmienić nasze życie do góry nogami. Warto? Ja myślę, że tak:)

Alina.

Komentarze