Polska służba zdrowia - leczy czy nie leczy?

KOBIETA NIEZALEŻNA
Polska Służba Zdrowia

Problemy

Problemy w polskiej służbie zdrowia wynikają między innymi z niedofinansowania, niewłaściwej organizacji oraz nieefektywnego wykorzystania dostępnych środków. Na leczenie szpitalne w Polsce wydaje się ponad 30 mld zł (za 2012 rok), podczas gdy na podstawową opiekę zdrowotną tylko 7,6 mld zł.
Służba zdrowia powinna stworzyć program, który przedwcześnie zapobiega chorobom. Obecnie wydaje się więcej pieniędzy na leczenie szpitalne niż prewencje, niekiedy pacjent jest już w tak zaawansowanej chorobie, że za późno na jakiekolwiek leczenie….

Jak leczyć?

NFZ powinien skupić się na tym, jak efektywnie leczyć pacjentów. Pomogłaby tutaj edukacja dzieci, jak i dorosłych. Jaki tryb życia prowadzić, aby nie chorować, co jeść, jakie ćwiczenia wykonywać. Na tą chwilę w przypadku zwykłego przeziębienia możemy usłyszeć od lekarza jaki antybiotyk dostaniemy. Znam takie osoby, które wręcz żądają od lekarza, aby ten przepisał im antybiotyk. Objawy: katar, kaszel. Lekarz w tej sytuacji powinien informować pacjenta jakie są konsekwencje używania antybiotyków oraz to, że nasz organizm powinien sam walczyć z chorobą, wtedy się uodparnia. Przez antybiotyki tracimy odporność i coraz częściej chorujemy. Nie mówię tutaj o tym, aby całkowicie odrzucić antybiotyki. Jeśli chorujemy i organizm nie jest w stanie sam poradzić sobie z chorobą, wtedy potrzebujemy pomocy. Natomiast używanie antybiotyków średnio raz na 3 miesiące może przynieść katastrofalne skutki dla naszego organizmu.

Jak jest w praktyce?


Kilometrowe kolejki do lekarza skutecznie nas odstraszają, a średni czas oczekiwania na wizytę może przedłużyć się nawet do roku! Jak w takim układzie mamy się leczyć skoro bardzo trudno dostać się do specjalisty. Można pójść na wizytę prywatną, ale po co mam płacić za wizytę, skoro co miesiąc mam pobierane składki?


Raport Instytutu Ochrony Zdrowia „Zdrowie priorytetem politycznym państwa – analiza i rekomendacje” zwraca uwagę na problem starzejącego się społeczeństwa. W przyszłości system nie udźwignie rosnących kosztów leczenia coraz większej grupy osób starszych. W raporcie wskazano, że do 2035 r. populacja Polski spadnie o 5,5%, a popyt na świadczenia zdrowotne wzrośnie o 12%. Z tego wniosek, że coraz więcej ludzi będzie wymagało opieki zdrowotnej. Czyli jeśli teraz na wizytę do specjalisty czekamy niekiedy rok czasu, to co będzie w przyszłości? Wprowadzą selekcje? jednych leczyć, innych nie leczyć?

Jak więc powinien funkcjonować nasz system zdrowotny? Tak, aby efektywnie leczyć ludzi.

Alina.

Komentarze

  1. Niestety doczekaliśmy się takich czasów, że już w tym momencie jednych się leczy a innych nie. Niestety wiem to z własnej autopsji. Aby nasz system zdrowotny dobrze funkcjonował powinien być zprywatyzowany, a nasze składni odkładane na indywidualne konta z których czerpiesz fundusze jak tego potrzebujesz. Lekarze może znów zaczęli by leczyć i dbać o pacjenta, gdyby ich pensja zależała od jego zadowolenia i opinii.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz